Zwierzęta domowe

Czworonożni pastelowi przyjaciele

W tym dziale będzie można spotkać zwierzaki, które są towarzyszami ludzi. Najczęściej wybieram psiaki o poruszającymi spojrzeniu i słodkie kociaki. Czworonogi są niezastąpionymi przyjaciółmi, którym można powierzyć wszystkie głęboko skrywane tajemnice. Ich wierność jest godna podziwu. Puszysta lśniąca sierść, rozbrajający wzrok, swoista postawa. Nic dziwnego, że często są tematem obrazów, kalendarzy, pocztówek. I ja próbuję czasem uwiecznić te przyjacielskie stworzenia.

Pastele to cienkie pałeczki zrobione z mielonego pigmentu, kredy lub glinki i spoiwa. Występują w bogatej palecie kolorów, jednakże można je również samodzielnie mieszać, aby uzyskać zamierzony odcień. Na potrzeby ćwiczeń można wybrać tańsze pastele, ale kiedy chcemy tworzyć profesjonalne rysunki, warto zdecydować się na pastele znanych firm, które cechują się wysoką jakością.
Pastele miękkie to okrągłe sztyfty. Ich konsystencja pozwala na rozcieranie i mieszanie, co pozwala uzyskać ciekawe efekty. Używane do pokrywania większych powierzchni czy tonowania.
Pastele twarde – sztyfty o przekroju kwadratowym. Sprawdzają się przy rysowaniu detali i szkiców, ponieważ się nie osypują i można je ostrzyć.
Pastele olejne wyróżniają się intensywnością barw. Dzięki tłustej konsystencji dobrze trzymają się podłoża. Gotowy rysunek można rozmywać terpentyną lub olejem lnianym, co daje efekt malarstwa olejnego.
Udostępnij na FB