Martwa natura

Oryginalne kompozycje

W tym dziale obejrzeć można kompozycje, które przedstawiają najróżniejsze przedmioty, wydawać by się mogło banalne i nieatrakcyjne ;) Oryginalne zestawienia składające się z apetycznych kąsków, barwnych kwiatów bądź naczyń, wbrew pozorom mogą cieszyć oko. Odpowiednio dobrana kolorystyka i układ przedmiotów przykuwa uwagę oglądających. Ostrzegam! Smakowite wiktuały mogą wzbudzić apetyt :)

 
Pastele to cienkie pałeczki zrobione z mielonego pigmentu, kredy lub glinki i spoiwa. Występują w bogatej palecie kolorów, jednakże można je również samodzielnie mieszać, aby uzyskać zamierzony odcień. Na potrzeby ćwiczeń można wybrać tańsze pastele, ale kiedy chcemy tworzyć profesjonalne rysunki, warto zdecydować się na pastele dobrej jakości, znanych firm.
Pastele miękkie to okrągłe sztyfty. Ze względu na ich konsystencję łatwo się je rozciera i miesza, co daje ciekawe efekty. Używane do pokrywania większych powierzchni czy tonowania.
Pastele twarde – sztyfty o przekroju kwadratowym. Sprawdzają się przy rysowaniu detali i szkiców, ponieważ się nie osypują i można je ostrzyć.
Pastele olejne wyróżniają się intensywnością barw. Dzięki tłustej konsystencji dobrze trzymają się podłoża. Gotowy rysunek można rozmywać terpentyną lub olejem lnianym, co daje efekt malarstwa olejnego.
Udostępnij na FB