Pejzaże

Piękno natury

Sekcja z widoczkami zawiera obrazy przedstawiajace krajobrazy górskie, scenerię z morzem i jeziorami... Rozległa przestrzeń, której widok zapewnia estetyczne doznania. Natura tworzy tak piękne, zapierające dech w piersiach widoki, że czasami próba przeniesienia tego na rysunek kończy się porażką, niemniej jednak czasem porwę się z motyką na .... pejzaż ;)

Perspektywa pozwala na oddanie trójwymiarowych obiektów i przestrzeni na rysunku. Wyróżnić można kilka rodzajów. Jedną z nich jest perspektywa linearna, której główną zasadą jest zmniejszanie się wielkości przedmiotów wraz z oddaleniem, a także pozorna zbieżność ku horyzontowi wszystkich linii biegnących od oka widza do przedmiotu.
W rysunku i malarstwie wykorzystuje się także perspektywę powietrzną i barwną. Perspektywa barwna, korzysta ze zjawiska optycznego polegającego na wykorzystaniu właściwości barw. Kolory zimne wydają się oddalać, a cieple przybliżać. Powietrzna zwiększa iluzję głębi poprzez nadanie odpowiedniej tonacji. Wraz ze zwiększaniem się odległości kolory bledną, przybierają niebieskawe kolory, a kształty przedmiotów są nieostre, przymglone.
Warto zapoznać się z zasadami stosowania perspektywy. Znacznie ułatwi to pracę i sprawi, ze nasze prace będą bardziej realistyczne.
Udostępnij na FB